Casus Yazılım
Casus Yazılım

Casus Yazılım

Casus yazılım teknolojik cihazların yazılımlara, güvenlik sistemlerinin haberi olmaksızın sızarak bu cihazlardan dışarıya bilgi paylaşımını sağlayan yazılımlardır. Bu yazılımlar, gerek telefonlarda, gerek tabletlerde, gerek kişisel bilgisayarlarda veya kamusal veri sistemlerinde kullanılabilmektedir. Casus yazılımın bireyler tarafından kullanılma alanları genel olarak sevdiklerinin güvenliğini sağlamak gibi sebepler dolayısı ile oluşmuştur. Bu kapsamda, bireyler tarafından gerek çocuklarının gerek eşlerinin gerekse ailedeki diğer bireylerinin sanal dünyadaki hareketlerinden haberdar olmak ve onları gerektiği zaman uyarabilmek amacı ile kullanılan casus yazılım, büyük bir güvenlik ihtiyacını karşılamaktadır. Geldiğimiz dönemlerde artan sanal suç vakaları dolayısı ile casus yazılım gibi yazılımlara ebeveynlerin yönelimi de yüksek miktarda artmıştır. Bunun sebebi ebeveynlerin, çocuklarını sanal dünyanın büyük zararlarından ve tehlikelerinden korumak istemeleridir.

Casus Yazılım Ne İşe Yarar?

Peki, casus yazılım aracılığı ile ne tür veriler takip edilebilir? Casus yazılım ne gibi verilerin aktarımını casus şekilde sağlayabilir? Casus yazılımın en çok kullanıldığı cihazlar, alanlar ve bilgi türleri nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını sizin için yazımızda derledik.

  • Casus yazılımlar, bir telefona yüklendiği zaman telefon üzerinden yapılan sesli aramaların, talimat verilen telefondan da dinlenebilmesini ve görülebilmesini sağlamaktadır. Bu özellik ile çocuklarınızın size söylemekten kaçınarak veya size söylemekten çekinerek yapacağı telefon görüşmelerinden haberdar olabilir, eğer tehlikeli görüşmeler olduğunu saptar iseniz kolaylıkla gerekli şekilde bir tavır alabilirsiniz.
  • Casus yazılımlar, telefon üzerinden yapılan SMS haberleşmesine ulaşımınızı sağlar. Bu yazılım sayesinde karşı telefona bir SMS geldiğinde sizin de telefonunuza bildirim gelir ve SMS ile cevabını okuma şansını elde edersiniz. Özellikle eşi tarafından aldatıldığını düşünen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bu özellik, hem sizin kendinizi uzun uzadıya yormanızı engelleyerek sizi direk sonuca götürür, hem de bu sayede olmayan bir aldatma durumu hakkında kendinizi kötü hissetmenizi engeller. Yani, size belirli bir gerçeği sunar.
  • Casus yazılımlar, ayrıca telefonda bulunan medyatik veriler için de bir paylaşım yoludur. Sızdığı telefondaki herhangi bir medya öğesini sizin telefonunuzla paylaşabilecek casus yazılım sistemleri, böylelikle güvenliğini sağlamak istediğiniz kişinin son dönemlerde ne gibi uğraşları olduğunu, nasıl ortamlara girip çıktığını size göstererek, size o kişi hakkında genel bir bilgi vermiş olur.

Casus Yazılım Programlarını Nasıl Kullanırım?

Telefon dinleme, mesajlara ve medyatik öğelere erişebilme ve daha birçok özelliği size aynı anda sunabilecek olan casus yazılım programları, internet sitelerinde satışa sunulmaktadır. Belli bir geçerlilik süresince size eksiksiz ve geçerli bir hizmet vermeyi amaçlayan bu casus yazılımları satın alarak ve casus olarak yerleştirileceği cihazın bilgilerini vererek kolayca süreci başlatabilirsiniz. Casus yazılım, telefon bilgilerini verdiğiniz kişinin bilgilerini okumaz veya kaydetmez. Casus yazılımın yaptığı tek şey, bilgileri bir başka cihaza aktararak bir taşımacılık görevi görmektir.